Druxyz fortnite settings, config & cfg 2024
| Full Name | - |
| Nickname | Druxyz |
| Birthday | - |
| Nationality | |
| Game | |
| Since | 2024-02-16 |
| Last Update | 2024-02-16 |
Navigation
| Druxyz Gear |
| Druxyz Setup |
| Druxyz Config |
| Druxyz Settings |
Druxyz screenshot
Druxyz Gear
| Mouse | Logitech G Pro X |
| Mousepad | - |
| Keyboard | SteelSeries Apex Pro TKL |
| Headset | Logitech G PRO X wireless |
| Earbuds | - |
| Monitor | BenQ Zowie XL2546K |
| Chair | - |
| Controller | - |
| Case | - |
Druxyz Gaming PC Setup
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 4070 |
| CPU | Intel Core i9-14900K |
| Memory | 32GB DDR4 3600MHz |
| Motherboard | - |
| Power Supply | - |
| Storage | - |
| Fan | - |
| Cooler | - |
Druxyz config
There is currently no config file available for Druxyz.
Social Media
| Twitch | Druxyz's Twitch |
| Druxyz's Twitter | |
| YouTube | Druxyz's YouTube |
| - | |
| - | |
| TikTok | - |
| Steam | - |
| Discord | - |
Druxyz Settings
Monitor
| Window Mode | Fullscreen |
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Frame Rate Limit | 240 |
| HUD | - |
Graphics
| Brightness | 150 |
| User Interface Contrast | 1x |
| Color Blind Mode | Tritanope |
| Color Blind Strength | 4 |
Graphics Quality
| View Distance | Near |
| Shadows | - |
| Anti-Aliasing | - |
| Textures | Low |
| Meshes | Low |
| Effects | - |
| Post Processing | - |
Advanced Graphics
| Vsync | Off |
| Motion Blur | - |
| Show FPS | On |
| Rendering Mode | Performance - Lower |
| Allow Multithreaded Rendering | - |
Mouse Sensitivity
| DPI | 1600 |
| Polling | - |
| X-Axis Sensitivity | 3.2 |
| Y-Axis Sensitivity | 3.2 |
| Targeting Sensitivity | 44 |
| Scope Sensitivity | 44 |
Movement Keybinds
| Jump | Space Bar |
| Crouch | Left Ctrl |
| Sprint | 4 |
Combat Keybinds
| Use | 3 |
| Harvesting Tool | 1 |
| Weapon Slot 1 | 2 |
| Weapon Slot 2 | E |
| Weapon Slot 3 | Mouse 4 |
| Weapon Slot 4 | Z |
| Weapon Slot 5 | Caps Lock |
Building Keybinds
| Wall | Q |
| Floor | X |
| Stairs | C |
| Roof | Mouse 5 |
| Trap | T |
| Building Edit | F |
| Rotate Building | R |
| Repair / Upgrade | H |
FAQ
Which mouse does Druxyz use?
Logitech G Pro X is the mouse Druxyz is using.
What is the current keyboard Druxyz is using?
Druxyz is currently using the SteelSeries Apex Pro TKL keyboard.
What headset does Druxyz currently wear?
Druxyz wears the Logitech G PRO X wireless headset.
Which monitor is Druxyz using?
The primary monitor of Druxyz is the BenQ Zowie XL2546K.
Which GPU is in the PC of Druxyz?
The PC of Druxyz contains a NVIDIA Geforce RTX 4070 GPU.
What CPU is Druxyz using right now?
Druxyz has a Intel Core i9-14900K CPU in his gaming PC.
Summary
This page contains the in-game settings, config files (cfg) and hardware setup of Druxyz. The Druxyz fortnite settings page has been viewed for 879 since it was added on 2024-02-16. The last time the settings of Druxyz were on 2024-02-16. Visit the fortnite settings page to view more Fortnite settings like Druxyz or visit upload section to add your own fortnite settings.
Other Fortnite settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2024-02-22 | |||
| 2 | 2024-02-22 | |||
| 3 | 2024-02-18 | |||
| 4 | 2024-02-20 | |||
| 5 | 2024-02-20 |
Other Sweden gaming settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2022-08-30 | |||
| 2 | 2023-02-03 | |||
| 3 | 2024-03-03 | |||
| 4 | 2024-05-30 | |||
| 5 | 2020-08-27 | |||
| 6 | 2020-03-03 | |||
| 7 | 2024-02-05 | |||
| 8 | 2020-01-08 | |||
| 9 | 2024-02-20 | |||
| 10 | 2023-08-18 |
Top 10 Games
New Setups
New Configs
Updated Gear
Updated Configs