Zach apex legends settings, config & cfg 2024
| Full Name | - |
| Nickname | Zach |
| Birthday | - |
| Nationality | |
| Game | |
| Since | 2022-10-06 |
| Last Update | 2024-04-01 |
Navigation
| Zach Gear |
| Zach Setup |
| Zach Config |
| Zach Settings |
Zach screenshot
Zach Gear
| Mouse | Logitech G Pro X Superlight |
| Mousepad | HyperX Fury S XL |
| Keyboard | Logitech G Pro X |
| Headset | Sony MDR 7506 |
| Earbuds | - |
| Monitor | BenQ ZOWIE XL2546K |
| Chair | - |
| Controller | - |
| Case | - |
Zach Gaming PC Setup
| GPU | NVIDIA RTX 3090 24GB |
| CPU | AMD RYZEN 9 5900X |
| Memory | G.SKILL TRIDENT Z NEO 32GB DDR4 3600MHZ |
| Motherboard | ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero |
| Power Supply | - |
| Storage | Samsung 970 EVO Plus 2TB M.2 NVME SSD |
| Fan | - |
| Cooler | - |
Zach config
There is currently no config file available for Zach.
Social Media
| Twitch | Zach's Twitch |
| Zach's Twitter | |
| YouTube | Zach's YouTube |
| Zach's Instagram | |
| - | |
| TikTok | Zach's TikTok |
| Steam | - |
| Discord | - |
Zach Settings
Monitor
| Display Mode | Windowed |
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 75 |
| Field of View | 110 |
| Sprint View Shake | Minimal |
| V-Sync | Disabled |
Mouse
| DPI | 800 |
| Mouse Sensitivity | 2.3 |
| ADS Mouse Sensitivity | 1.0 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Mouse Invert | Off |
| Lighting Effects | On |
Video Advanced
| V-Sync | Disabled |
| Anti-aliasing | None |
| Texture Streaming Budget | Insane |
| Texture Filtering | Anisotropic 4x |
| Ambient Occlusion Quality | Disabled |
| Sun Shadow Coverage | High |
| Sun Shadow Detail | Low |
| Spot Shadow Detail | Disabled |
| Volumetric Lighting | Disabled |
| Dynamic Spot Shadows | Disabled |
| Model Detail | Low |
| Effects Detail | Low |
| Impact Marks | Disabled |
| Ragdolls | Low |
FAQ
Which mouse does Zach use?
Logitech G Pro X Superlight is the mouse Zach is using.
What is the current keyboard Zach is using?
Zach is currently using the Logitech G Pro X keyboard.
What headset does Zach currently wear?
Zach wears the Sony MDR 7506 headset.
Which monitor is Zach using?
The primary monitor of Zach is the BenQ ZOWIE XL2546K.
Which GPU is in the PC of Zach?
The PC of Zach contains a NVIDIA RTX 3090 24GB GPU.
What CPU is Zach using right now?
Zach has a AMD RYZEN 9 5900X CPU in his gaming PC.
Summary
This page contains the in-game settings, config files (cfg) and hardware setup of Zach. The Zach apex legends settings page has been viewed for 1.338 since it was added on 2022-10-06. The last time the settings of Zach were on 2024-04-01. Visit the apex legends settings page to view more Apex Legends settings like Zach or visit upload section to add your own apex legends settings.
Other Apex Legends settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 11 | 2022-10-06 | |||
| 12 | 2022-10-12 | |||
| 13 | 2022-10-08 | |||
| 14 | 2024-04-01 | |||
| 15 | 2022-10-12 |
Other United States gaming settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2025-08-01 | |||
| 2 | 2024-02-26 | |||
| 3 | 2024-05-01 | |||
| 4 | 2022-10-07 | |||
| 5 | 2024-02-21 | |||
| 6 | 2024-05-03 | |||
| 7 | 2024-04-04 | |||
| 8 | 2024-05-04 | |||
| 9 | 2022-08-19 | |||
| 10 | 2024-04-20 |
Top 10 Games
New Setups
New Configs
Updated Gear
Updated Configs