Wailers valorant settings, config & cfg 2024
| Full Name | Wailers Locart |
| Nickname | Wailers |
| Birthday | 1997-11-24 (age 28) |
| Nationality | |
| Game | |
| Since | 2024-04-06 |
| Last Update | 2024-04-06 |
Navigation
| Wailers Gear |
| Wailers Setup |
| Wailers Config |
| Wailers Settings |
Wailers screenshot
Wailers Gear
| Mouse | Razer Deathadder v3 PRO |
| Mousepad | Artisan Ninja FX Zero |
| Keyboard | Razer Huntsman V3 Pro TKL |
| Headset | Razer BlackShark V2 Pro |
| Earbuds | - |
| Monitor | ZOWIE XL2546K |
| Chair | - |
| Controller | - |
| Case | - |
Wailers Gaming PC Setup
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3080 10GB |
| CPU | AMD Ryzen 7 5800x |
| Memory | 16GB Crucial Ballistix DDR4 3600 MHz |
| Motherboard | - |
| Power Supply | - |
| Storage | - |
| Fan | - |
| Cooler | - |
Wailers config
There is currently no config file available for Wailers.
Social Media
| Twitch | Wailers's Twitch |
| Wailers's Twitter | |
| YouTube | - |
| - | |
| - | |
| TikTok | - |
| Steam | - |
| Discord | - |
Wailers Settings
Window Settings
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Mode | Fullscreen |
| Aspect Ratio Method | Fill |
Mouse
| DPI | 1600 |
| Sensitivity Aim | 0.125 |
| Scoped Sensitivity Multiplier | 1 |
| Windows Sensitivity | 6 |
| Invert Mouse | - |
| Raw Input Buffer | On |
Graphics Quality
| Multithreaded Rendering | On |
| Material Quality | High |
| Texture Quality | High |
| Detail Quality | High |
| UI Quality | High |
| Vignette | Off |
| VSync | Off |
| Anti-Aliasing | MSAA 4x |
| Anisotropic Filtering | 8x |
| Improve Clarity | On |
| Experimental Sharpening | Off |
| Bloom | On |
| Disortion | Off |
| Cast Shadows | Off |
Crosshair
| Crosshair Color | Cyan |
| Outlines | On |
| Outline Opacity | 1 |
| Outline Thickness | 1 |
| Center Dot | Off |
| Center Dot Opacity | - |
| Center Dot Thickness | - |
Crosshair Inner Lines
| Show Inner Lines | On |
| Inner Line Opacity | 1 |
| Inner Line Length | 2 |
| Inner Line Thickness | 1 |
| Inner Line Offset | 2 |
| Movement Error | Off |
| Firing Error | Off |
Crosshair Outer Lines
| Show Outer Lines | Off |
| Outer Line Opacity | - |
| Outer Line Length | - |
| Outer Line Thickness | - |
| Outer Line Offset | - |
| Movement Error | Off |
| Firing Error | Off |
FAQ
What is the real name of Wailers?
The real name of Wailers is Wailers Locart.
When is the birthday of Wailers?
Wailers was born on 1997-11-24.
How old is Wailers?
Wailers is currently 28 years old.
Which mouse does Wailers use?
Razer Deathadder v3 PRO is the mouse Wailers is using.
What is the current keyboard Wailers is using?
Wailers is currently using the Razer Huntsman V3 Pro TKL keyboard.
What headset does Wailers currently wear?
Wailers wears the Razer BlackShark V2 Pro headset.
Which monitor is Wailers using?
The primary monitor of Wailers is the ZOWIE XL2546K.
Which GPU is in the PC of Wailers?
The PC of Wailers contains a NVIDIA GeForce RTX 3080 10GB GPU.
What CPU is Wailers using right now?
Wailers has a AMD Ryzen 7 5800x CPU in his gaming PC.
Summary
This page contains the in-game settings, config files (cfg) and hardware setup of Wailers. The Wailers valorant settings page has been viewed for 851 since it was added on 2024-04-06. The last time the settings of Wailers were on 2024-04-06. Visit the valorant settings page to view more Valorant settings like Wailers or visit upload section to add your own valorant settings.
Other Valorant settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2024-04-09 | |||
| 2 | 2024-04-11 | |||
| 3 | 2024-04-06 | |||
| 4 | 2024-04-02 | |||
| 5 | 2024-04-18 |
Other France gaming settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2020-03-01 | |||
| 2 | 2024-04-06 | |||
| 3 | 2024-05-05 | |||
| 4 | 2024-05-06 | |||
| 5 | 2024-05-12 | |||
| 6 | 2024-02-08 | |||
| 7 | 2022-08-26 | |||
| 8 | 2025-08-10 | |||
| 9 | 2024-05-08 | |||
| 10 | 2024-04-06 |
Top 10 Games
New Setups
New Configs
Updated Gear
Updated Configs