NiceWigg apex legends settings, config & cfg 2022
| Full Name | - |
| Nickname | NiceWigg |
| Birthday | - |
| Nationality | |
| Game | |
| Since | 2022-10-08 |
| Last Update | 2022-10-08 |
NiceWigg screenshot
NiceWigg Gear
| Mouse | Logitech G Pro Wireless |
| Mousepad | - |
| Keyboard | Logitech G Pro X |
| Headset | JBL Quantum 800 |
| Earbuds | - |
| Monitor | Samsung Odyssey G30A |
| Chair | Herman Miller Aeron |
| Controller | Aim Controllers PS4 |
| Case | - |
NiceWigg Gaming PC Setup
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti |
| CPU | Intel Core i7-10700K |
| Memory | Corsair Vengeance PRO 32GB 3200MHz CL16 |
| Motherboard | MSI MEG Z490 ACE |
| Power Supply | Corsair HX1000 1000W |
| Storage | Seagate Firecuda 510 NVMe 2TB |
| Fan | - |
| Cooler | - |
NiceWigg config
There is currently no config file available for NiceWigg.
Social Media
| Twitch | NiceWigg's Twitch |
| NiceWigg's Twitter | |
| YouTube | NiceWigg's YouTube |
| NiceWigg's Instagram | |
| - | |
| TikTok | NiceWigg's TikTok |
| Steam | - |
| Discord | NiceWigg's Discord |
NiceWigg Settings
Monitor
| Display Mode | Full Screen |
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 66 |
| Field of View | 110 |
| Sprint View Shake | Minimal |
| V-Sync | Disable |
Mouse
| DPI | - |
| Mouse Sensitivity | - |
| ADS Mouse Sensitivity | - |
| Mouse Acceleration | - |
| Mouse Invert | - |
| Lighting Effects | - |
Video Advanced
| V-Sync | Disable |
| Anti-aliasing | TSAA |
| Texture Streaming Budget | Very High |
| Texture Filtering | Bilinear |
| Ambient Occlusion Quality | Disabled |
| Sun Shadow Coverage | Low |
| Sun Shadow Detail | Low |
| Spot Shadow Detail | Disabled |
| Volumetric Lighting | Disabled |
| Dynamic Spot Shadows | Disabled |
| Model Detail | Low |
| Effects Detail | Low |
| Impact Marks | Disabled |
| Ragdolls | Low |
FAQ
Which mouse does NiceWigg use?
Logitech G Pro Wireless is the mouse NiceWigg is using.
What is the current keyboard NiceWigg is using?
NiceWigg is currently using the Logitech G Pro X keyboard.
What headset does NiceWigg currently wear?
NiceWigg wears the JBL Quantum 800 headset.
Which monitor is NiceWigg using?
The primary monitor of NiceWigg is the Samsung Odyssey G30A.
Which GPU is in the PC of NiceWigg?
The PC of NiceWigg contains a NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti GPU.
What CPU is NiceWigg using right now?
NiceWigg has a Intel Core i7-10700K CPU in his gaming PC.
Summary
This page contains the in-game settings, config files (cfg) and hardware setup of NiceWigg. The NiceWigg apex legends settings page has been viewed for 1.493 since it was added on 2022-10-08. The last time the settings of NiceWigg were on 2022-10-08. Visit the apex legends settings page to view more Apex Legends settings like NiceWigg or visit upload section to add your own apex legends settings.
Other Apex Legends settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 11 | 2022-10-11 | |||
| 12 | 2022-10-10 | |||
| 13 | 2024-04-01 | |||
| 14 | 2022-10-12 | |||
| 15 | 2022-10-09 |
Other United States gaming settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2024-04-01 | |||
| 2 | 2023-12-27 | |||
| 3 | 2024-03-30 | |||
| 4 | 2024-03-10 | |||
| 5 | 2022-10-06 | |||
| 6 | 2024-04-19 | |||
| 7 | 2025-08-01 | |||
| 8 | 2024-02-21 | |||
| 9 | 2022-08-27 | |||
| 10 | 2024-04-07 |
Top 10 Games
New Setups
New Configs
Updated Gear
Updated Configs