Kylar cs2 settings, config & cfg 2024
| Full Name | Kacper Walukiewicz |
| Nickname | Kylar |
| Birthday | 1999-09-22 (age 26) |
| Nationality | |
| Game | |
| Since | 2024-02-02 |
| Last Update | 2024-02-02 |
Navigation
| Kylar Gear |
| Kylar Setup |
| Kylar Config |
| Kylar Settings |
Kylar screenshot
Kylar Gear
| Mouse | ZOWIE EC2-CW |
| Mousepad | ARTISAN NINJA FX ORANGE |
| Keyboard | Cooler Master CK350 |
| Headset | HyperX Cloud II |
| Earbuds | - |
| Monitor | Alienware AW2518HF |
| Chair | - |
| Controller | - |
| Case | - |
Kylar Gaming PC Setup
| GPU | MSI GeForce RTX 2080 Ti |
| CPU | Intel Core i9-13900KF |
| Memory | Corsair Vengeance RGB RT DDR4 32 GB 3600MHz CL16 |
| Motherboard | GIGABYTE Z690 GAMING x DDR4 |
| Power Supply | Corsair RM Series 750W |
| Storage | Crucial SSD MX100 256GB |
| Fan | - |
| Cooler | Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB |
Kylar config
The Counter-Strike 2 config file of Kylar has been downloaded 25 times. Download Kylar.zip by clicking the download button below.
How to install Kylar cs2 config
1. Download Kylar.zip by clicking the download button above.
2. Extract and/or copy file(s) into your Counter-Strike 2 folder (Example: C:\Program Files (x86)\Steam\userdata\STEAMID\730\local\cfg).
3. Launch the game and type in "exec configname.cfg" in console to load the config or make sure to add "exec autoexec.cfg", "exec userconfig.cfg" or "exec Kylar.cfg" to config.cfg file in your Counter-Strike 2 folder.
2. Extract and/or copy file(s) into your Counter-Strike 2 folder (Example: C:\Program Files (x86)\Steam\userdata\STEAMID\730\local\cfg).
3. Launch the game and type in "exec configname.cfg" in console to load the config or make sure to add "exec autoexec.cfg", "exec userconfig.cfg" or "exec Kylar.cfg" to config.cfg file in your Counter-Strike 2 folder.
Social Media
| Twitch | Kylar's Twitch |
| Kylar's Twitter | |
| YouTube | - |
| Kylar's Instagram | |
| Kylar's Facebook | |
| TikTok | - |
| Steam | - |
| Discord | - |
Kylar Settings
Monitor
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Mode | - |
| Brightness | - |
| Color Mode | - |
Video Advanced
| Global Shadow Quality | - |
| Model / Texture Detail | - |
| Texture Streaming | - |
| Effect Detail | - |
| Shader Detail | - |
| Boost Player Contrast | - |
| Multicore Rendering | - |
| Multisampling Anti-Aliasing Mode | - |
| FXAA Anti-Aliasing | - |
| Texture Filtering Mode | - |
| Wait for Vertical Sync | - |
| Motion Blur | - |
| Triple-Monitor Mode | - |
| Use Uber Shaders | - |
Viewmodel
| FOV | - |
| Offset X | - |
| Offset Y | - |
| Offset Z | - |
| Presetpos | - |
| Shift Left Amt | - |
| Shift Right Amt | - |
| Recoil | - |
| Righthand | - |
Viewmodel commands
Launch Options
Mouse
| DPI | 400 |
| Sensitivity | 1.77 |
| eDPI | 708 |
| Windows Sensitivity | - |
| Zoom Sensitivity | 1 |
| Raw Input | 1 |
| Acceleration | - |
Crosshair
| Draw Outline | 0 |
| Alpha | 255 |
| Color | 1 |
| Blue | - |
| Green | - |
| Red | - |
| Dot | 0 |
| Gap | -2.5 |
| Size | 1.5 |
| Style | 4 |
| Thickness | 0.6 |
| Sniper | 1 |
Crosshair commands
cl_crosshair_drawoutline 0; cl_crosshairalpha 255; cl_crosshaircolor 1; cl_crosshairdot 0; cl_crosshairgap -2.5; cl_crosshairsize 1.5; cl_crosshairstyle 4; cl_crosshairthickness 0.6; cl_crosshair_sniper_width 1;
cl_bob
| Lower Amt | - |
| Amt Lat | - |
| Amt Vert | - |
| Cycle | - |
cl_bob commands
HUD
Radar
FAQ
What is the real name of Kylar?
The real name of Kylar is Kacper Walukiewicz.
When is the birthday of Kylar?
Kylar was born on 1999-09-22.
How old is Kylar?
Kylar is currently 26 years old.
Which mouse does Kylar use?
ZOWIE EC2-CW is the mouse Kylar is using.
What is the current keyboard Kylar is using?
Kylar is currently using the Cooler Master CK350 keyboard.
What headset does Kylar currently wear?
Kylar wears the HyperX Cloud II headset.
Which monitor is Kylar using?
The primary monitor of Kylar is the Alienware AW2518HF.
Which GPU is in the PC of Kylar?
The PC of Kylar contains a MSI GeForce RTX 2080 Ti GPU.
What CPU is Kylar using right now?
Kylar has a Intel Core i9-13900KF CPU in his gaming PC.
Summary
This page contains the in-game settings, config files (cfg) and hardware setup of Kylar. The Kylar cs2 settings page has been viewed for 1.308 since it was added on 2024-02-02. The last time the settings of Kylar were on 2024-02-02. Visit the cs2 settings page to view more Counter-Strike 2 settings like Kylar or visit upload section to add your own cs2 settings.
Other Counter-Strike 2 settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2023-01-05 | |||
| 2 | 2023-03-18 | |||
| 3 | 2020-08-19 | |||
| 4 | 2024-04-16 | |||
| 5 | 2024-05-01 |
Other Poland gaming settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2024-04-03 | |||
| 2 | 2025-02-10 | |||
| 3 | 2024-02-08 | |||
| 4 | 2024-05-05 | |||
| 5 | 2024-04-27 | |||
| 6 | 2024-05-12 | |||
| 7 | 2024-04-06 | |||
| 8 | 2024-02-08 | |||
| 9 | 2024-08-07 | |||
| 10 | 2024-05-12 |
Top 10 Games
New Setups
New Configs
Updated Gear
Updated Configs