BoLin apex legends settings, config & cfg 2024
| Full Name | Tsai Shin-lung |
| Nickname | BoLin |
| Birthday | 20002-12-3 (age 23) |
| Nationality | |
| Game | |
| Since | 2022-10-10 |
| Last Update | 2024-05-04 |
Navigation
| BoLin Gear |
| BoLin Setup |
| BoLin Config |
| BoLin Settings |
BoLin screenshot
BoLin Gear
| Mouse | Logitech G Pro X Superlight |
| Mousepad | ZOWIE G-SR |
| Keyboard | Ducky One 2 Horizon |
| Headset | MSI DS501 |
| Earbuds | - |
| Monitor | ZOWIE XL2546K |
| Chair | - |
| Controller | - |
| Case | - |
BoLin Gaming PC Setup
| GPU | RTX 3080 Ti |
| CPU | Intel Core i9-12900K |
| Memory | 32GB RAM |
| Motherboard | - |
| Power Supply | - |
| Storage | Samsung 980 PRO 1TB |
| Fan | - |
| Cooler | - |
BoLin config
There is currently no config file available for BoLin.
Social Media
| Twitch | BoLin's Twitch |
| - | |
| YouTube | BoLin's YouTube |
| BoLin's Instagram | |
| - | |
| TikTok | - |
| Steam | - |
| Discord | BoLin's Discord |
BoLin Settings
Monitor
| Display Mode | Full Screen |
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 55 |
| Field of View | 110 |
| Sprint View Shake | Minimal |
| V-Sync | Disabled |
Mouse
| DPI | 800 |
| Mouse Sensitivity | 1.1 |
| ADS Mouse Sensitivity | 1.0 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Mouse Invert | Off |
| Lighting Effects | On |
Video Advanced
| V-Sync | Disabled |
| Anti-aliasing | None |
| Texture Streaming Budget | Medium |
| Texture Filtering | Bilinear |
| Ambient Occlusion Quality | Disabled |
| Sun Shadow Coverage | Low |
| Sun Shadow Detail | Low |
| Spot Shadow Detail | Disabled |
| Volumetric Lighting | Disabled |
| Dynamic Spot Shadows | Disabled |
| Model Detail | Medium |
| Effects Detail | Low |
| Impact Marks | Disabled |
| Ragdolls | Low |
FAQ
What is the real name of BoLin?
The real name of BoLin is Tsai Shin-lung.
When is the birthday of BoLin?
BoLin was born on 20002-12-3.
How old is BoLin?
BoLin is currently 23 years old.
Which mouse does BoLin use?
Logitech G Pro X Superlight is the mouse BoLin is using.
What is the current keyboard BoLin is using?
BoLin is currently using the Ducky One 2 Horizon keyboard.
What headset does BoLin currently wear?
BoLin wears the MSI DS501 headset.
Which monitor is BoLin using?
The primary monitor of BoLin is the ZOWIE XL2546K.
Which GPU is in the PC of BoLin?
The PC of BoLin contains a RTX 3080 Ti GPU.
What CPU is BoLin using right now?
BoLin has a Intel Core i9-12900K CPU in his gaming PC.
Summary
This page contains the in-game settings, config files (cfg) and hardware setup of BoLin. The BoLin apex legends settings page has been viewed for 3.531 since it was added on 2022-10-10. The last time the settings of BoLin were on 2024-05-04. Visit the apex legends settings page to view more Apex Legends settings like BoLin or visit upload section to add your own apex legends settings.
Other Apex Legends settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 11 | 2024-04-01 | |||
| 12 | 2022-10-08 | |||
| 13 | 2022-10-10 | |||
| 14 | 2022-10-09 | |||
| 15 | 2024-04-04 |
Other Taiwan gaming settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2024-04-09 | |||
| 2 | 2022-10-04 | |||
| 3 | 2022-10-06 | |||
| 4 | 2022-09-15 | |||
| 5 | 2024-04-09 | |||
| 6 | 2024-04-11 | |||
| 7 | 2024-05-04 | |||
| 8 | 2022-10-04 | |||
| 9 | 2023-03-23 | |||
| 10 | 2024-05-04 |
Top 10 Games
New Setups
New Configs
Updated Gear
Updated Configs