Reedz apex legends settings, config & cfg 2024
| Full Name | Stephen Bailey |
| Nickname | Reedz |
| Birthday | - |
| Nationality | |
| Game | |
| Since | 2022-10-06 |
| Last Update | 2024-03-30 |
Navigation
| Reedz Gear |
| Reedz Setup |
| Reedz Config |
| Reedz Settings |
Reedz screenshot
Reedz Gear
| Mouse | - |
| Mousepad | - |
| Keyboard | - |
| Headset | Moondrop Aria |
| Earbuds | - |
| Monitor | - |
| Chair | - |
| Controller | - |
| Case | - |
Reedz Gaming PC Setup
| GPU | EVGA RTX 3070 |
| CPU | Intel Core i9-11900K |
| Memory | 16GB 3200Mhz |
| Motherboard | Asus Z590-PLUS |
| Power Supply | - |
| Storage | 500GB Kingston NVME m.2 SSD |
| Fan | - |
| Cooler | - |
Reedz config
There is currently no config file available for Reedz.
Social Media
| Twitch | Reedz's Twitch |
| Reedz's Twitter | |
| YouTube | Reedz's YouTube |
| - | |
| - | |
| TikTok | - |
| Steam | - |
| Discord | Reedz's Discord |
Reedz Settings
Monitor
| Display Mode | Full Screen |
| Resolution | 1920x1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | - |
| Field of View | 110 |
| Sprint View Shake | - |
| V-Sync | - |
Mouse
| DPI | 800 |
| Mouse Sensitivity | 1.5 |
| ADS Mouse Sensitivity | 1 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Mouse Invert | Off |
| Lighting Effects | Off |
Video Advanced
| V-Sync | - |
| Anti-aliasing | - |
| Texture Streaming Budget | - |
| Texture Filtering | - |
| Ambient Occlusion Quality | - |
| Sun Shadow Coverage | - |
| Sun Shadow Detail | - |
| Spot Shadow Detail | - |
| Volumetric Lighting | - |
| Dynamic Spot Shadows | - |
| Model Detail | - |
| Effects Detail | - |
| Impact Marks | - |
| Ragdolls | - |
FAQ
What is the real name of Reedz?
The real name of Reedz is Stephen Bailey.
What headset does Reedz currently wear?
Reedz wears the Moondrop Aria headset.
Which GPU is in the PC of Reedz?
The PC of Reedz contains a EVGA RTX 3070 GPU.
What CPU is Reedz using right now?
Reedz has a Intel Core i9-11900K CPU in his gaming PC.
Summary
This page contains the in-game settings, config files (cfg) and hardware setup of Reedz. The Reedz apex legends settings page has been viewed for 1.315 since it was added on 2022-10-06. The last time the settings of Reedz were on 2024-03-30. Visit the apex legends settings page to view more Apex Legends settings like Reedz or visit upload section to add your own apex legends settings.
Other Apex Legends settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 11 | 2022-10-12 | |||
| 12 | 2025-07-28 | |||
| 13 | 2024-03-31 | |||
| 14 | 2022-10-08 | |||
| 15 | 2022-10-12 |
Other Canada gaming settings
| # | Name | Country | Last Update | |
| 1 | 2024-02-21 | |||
| 2 | 2024-04-29 | |||
| 3 | 2023-12-28 | |||
| 4 | 2024-02-21 | |||
| 5 | 2022-08-21 | |||
| 6 | 2022-10-06 | |||
| 7 | 2025-08-10 | |||
| 8 | 2024-04-26 | |||
| 9 | 2024-04-07 | |||
| 10 | 2022-09-27 |
Top 10 Games
New Setups
New Configs
Updated Gear
Updated Configs